Do czego są nam potrzebne Zbilansowane Kwasy Tłuszczowe.
Do czego są nam potrzebne Zbilansowane Kwasy Tłuszczowe?
Kluczowa rola kwasów omega-3
Kwasy omega-3 są niezbędnymi składnikami błon komórkowych, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek w organizmie. Błony komórkowe pełnią natomiast bardzo ważne funkcje, a jedną z nich jest komunikowanie ze sobą komórek. Komunikacja to podstawa funkcjonowania zarówno w społeczeństwie, jak i w organizmie.
Znaczenie dla tkanek i narządów
Zbiór komórek o takim samym celu i zbliżonych cechach tworzy tkankę, a ona tworzy organ lub inną strukturę naszego organizmu. W przypadku komórek o wysokim stopniu aktywności, takich jak neurony w mózgu, prawidłowa struktura i funkcja błony komórkowej są kluczowe dla przekazywania sygnałów nerwowych właśnie w związku z potrzebą sprawnej i bezbłędnej komunikacji.
Źródła kwasów omega-3
Ciało ludzkie nie produkuje samodzielnie kwasów omega-3, co oznacza, że muszą one pochodzić z żywności. Omega-3 można znaleźć w wielu rodzajach nieprzetworzonego jedzenia, ale najbogatsze, najlepiej przyswajalne i stosunkowo najprostsze do pozyskania źródła to oleiste ziarna i orzechy. Różne, ale nie wszystkie.
Niektóre na przykład odmiany lnu stworzono w celach przemysłowych. Nie wszystkie ziarna zawierają taki ich stosunek, jaki jest korzystny przy regularnym stosowaniu.
Ryby i algi jako źródła omega-3
Inne źródła omega-3 obejmują często wymieniane w pierwszej kolejności ryby i algi pod warunkiem, że zostaną spożyte na zimno. Tylko wtedy mogą być źródłem kwasów omega-3.
W przypadku Zbilansowanych Kwasów tłuszczowych jest około 40% wagi, czyli 40g omega-3 na 100g. To zależy od partii surowca, jak została użyta do danej partii ZKT. Ma na to wpływ np. nawodnienie, nasłonecznienie podczas wzrostu rośliny. (Dlaczego nie standaryzujemy ZKT?) Żeby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie omega-3, wystarczy kilka mililitrów ZKT. W zależności od wagi, płci, czy też stanu zdrowia. Można przyjąć, że wystarczająca dawka to około 8-10 ml na dobę. A w przypadku ryby, omega-3 jest średnio 10% wagi, czyli tylko 10g na 100g surowej ryby. Jednak cały czas mówimy o rybie surowej, a nie usmażonej na oleju, gdzie tłuszcz z większością kwasów omega-3 nie dość, że się wytopi, to na dodatek podgrzewając utleni. Ryba z polskich stołów nie jest dobrym źródłem omega 3. To mit.
Korzyści zdrowotne suplementacji omega-3
Istnieją dowody sugerujące, że suplementacja omega-3 może mieć korzyści dla osób z łagodną postacią choroby Alzheimera, a przy bardziej rozwiniętej postaci może ją hamować. Z doświadczenia wiemy, że przy jednoczesnym wprowadzeniu do diety kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego (najlepiej między posiłkami) efekty te są znacznie większe.
Różne rodzaje kwasów omega-3
Istnieje kilka różnych kwasów omega-3, ale większość badań naukowych skupia się na trzech: kwasie alfa-linolenowym (ALA), kwasie eikozapentaenowym (EPA) i kwasie dokozaheksaenowym (DHA).
Kwas ALA może być przekształcany w EPA, a następnie w DHA. Szlaki metaboliczne odpowiadające za ten proces można „rozruszać” już jedną butelką mieszanki podstawowej IQ200, a z każdym dniem organizm uczy się rozpracowywać kwasy tłuszczowe sprawniej. Jest to związane z obecnością odpowiednich enzymów, które „czekają” już na cenne kwasy tłuszczowe przy każdym posiłku, a wystarczy jedna porcja kilku mililitrów do głównego posiłku, czy śniadania.
Wszystkiego dobrego i dużo zdrowia!
Piotr Wyszyński